Alle kan søge!
Det eneste det kræver for at blive medlem af Patient- og Pårørendepanelet er, at du skal have været patient eller pårørende på Sydvestjysk Sygehus inden for de sidste 3 år.
Det vigtigste er, at du har lyst til at dele dine oplevelser med os og vil gå i dialog om, hvordan dine oplevelser kan komme fremtidens patienter og pårørende til gode.
"Kan jeg finde ud af det?"
Selvfølgelig kan du det - og vi hjælper dig! Vi tilbyder dig et kursus i at være en repræsentant for andre patienter og pårørende.
På kurset vil du få:
- Et basalt kendskab til sundhedsvæsenet.
- Kendskab til Sydvestjysk Sygehus: Organisationskultur, de kliniske afdelinger mv.
- Afklaret forventningerne til det at være repræsentant i panelet.
- Metoder til at arbejde i panelet.
- Viden om hvordan man taler på vegne af andre patienter og pårørende.
- Inspiration til områder, der kan arbejdes med i panelet.
Kurset foregår på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg. Vi samarbejder med ViBIS - Videnscenter for Brugerinddragelse i Sundhedsvæsenet, når vi planlægger kurset, fordi de har stor erfaring med at uddanne repræsentanter.
Hvem bliver så valgt?
Vi håber på, at mange har lyst til at være med. Det giver os mulighed for, at kunne sammensætte et mangfoldigt panel med medlemmer, der har mange forskellige erfaringer med Sydvestjysk Sygehus.
Når vi kigger på ansøgningerne, vil vi lægge vægt på at Patient- og pårørendepanelet kommer til at repræsentere følgende:
|
|